výstavba domu
15. júna 2015

Ako ušetrím na výstavbe rodinného domu ?

Od administrator

Áno. V dnešnej dobe veľmi častá otázka prevažne každej bežnej rodiny, ktorá by si chcela dopriať trocha viacej komfortu v rodinnom dome, tráviť spoločné večeri na dvore pri ohni či letné opaľovanie na streche rodinného domu – namiesto tlačenia sa v bytových komplexoch, ktoré sú čoraz viac plnšie a plnšie, a tým spôsobom aj viac prekážajú bežnej populácií.


Nuž…Veľmi častým, ale paradoxným javom záujmu o stavbu rodinného domu býva aj spoločná otázka – ako ušetriť na výstavbe ? Výstavba rodinného domu je z väčšej časti celoživotná investícia a stavať tak, aby ste sa zbytočne zadlžili a nepreplatili, je ten najlepší nápad, aký vám mohol prísť na um.
Avšak pozor ! Veľmi dôležité je šetriť na tom správnom mieste. Šetrenie na tom nesprávnom by vám totiž mohlo priniesť kopec v starostí a v neposlednom rade aj zbytočné dodatočné investície a výdavky na následnú úpravu. A nehovoriac o možnosti poškodiť nehnuteľnosť tak, že by náprava možná nebola a toto by malo za následok znepríjemniť kvalitu budúceho bývania už nastalo
Na čom, teda môžete jednoducho a s úsmevom ušetriť a na čom by ste rozhodne nemali byť ….škrobi… ?

I. Snažte sa prispieť svojou prácou.

Náklady na výstavbu rodinného domu môžete ponížiť aj prácou, ktorú dokážete vykonať svojpomocne. Vieme, že stavba rodinného domu na mieru je síce časovo a nehovoriac o pohodlí tou najpohodlnejšou možnosťou, no z druhej strany je tou najdrahšou možnou výstavbou. Vlastná práca na výstavbe je z druhej strany časovo veľmi náročná – s najväčšou pravdepodobnosťou bude pre vás rovnako náročná aj na odborné skúsenosti, – ale, ako hovorí príslovie „Čo si človek zaumieni, to aj dosiahne“ tak vzniká možnosť pri troche snahy si určite pomôcť.
Existuje aj variant B) tzv. HALF TO HALF – v preklade polovica z polovice. Čo to pre Vás znamená ? Polovicu domu Vám postaví firma na kľúč a zvyšnú druhú polovicu si svojpomocne urobíte sám a na odborne práci si povoláte majstrom z fachu. Určite však nezabúdajte na to ktoré práce dokážete urobiť s plnou istotou a vážnosťou kvalitne. Nápravy vás môžu vyť opäť veľmi draho.
Taktiež pri práci remeselníkov tzv. hrubej stavby nestratíte ani zákonom stanovenú záruku.

II. Menej je niekedy viacej.

Najlepšiu a najväčšiu úsporu dokáže priniesť len menší dom – logika vraví, že každučký štvorcový meter naviac znamená samotné zvýšenie ceny realizovaného domu o viac ako 1 500 €. Veľmi dobre teda zvážte, či ho aj budete naozaj využívať. Postavte dom, aký v skutočnosti vy a možno vaša rodina potrebujete a nie dom, ktorý bude zívať prázdnotou. Rovnako je dôležité myslieť aj do budúcnosti. No samozrejme zachovajte chladnú hlavu a zdravý úsudok. Bez problémov sa dá kedykoľvek dostavať inú časť rodinného domu.
Nevyužitý a zbytočne veľký dom totiž jednoznačne znamená zbytočné predraženie – rovnako, ako pri stavbe, tak aj pri prevádzke.
V jednoduchosti je krása…. to znamená aj – rýchlejšie a lacnejšie. Úsporu môže priniesť aj jednoduché detaily na realizáciu samotnej staby. Veľmi dôležité je aj samotná logická dispozícia – čím menej zbytočných priestorov tým viac ušetrených peňazí. Úsporu vám dokáže priniesť aj menej dverí a menej samotných priečok. Ak budete mať priestory, čo najbližšie pri sebe = úspora.
Veľmi dôležitým faktorom je dopad jednoduchého systému výstavby: – rovnaký stavebný materiál počas celej výstavby, a ten istý dodávateľ počas celej výstavby. Strácať čas s vyberaním a kalkulovaním cenových ponúk určite úspora nie je. Je totiž podstatné vybrať si jedného zodpovedného a spoľahlivého dodávateľa, ktorý sa ešte pred začatím realizácie oboznámil s celkovými požiadavky na realizáciu výstavby a dokáže vám tak povediac s presnosťou určite dôležitý materiál či výslednú cenovú ponuku.
Zapamätajte si, že ak dodržíte všetky potrebné inštrukcie na výstavbu a zbytočne nepredražíte výstavbu hneď na začiatku. Odrazí sa to aj na vašej hypotéke.

III. Čas = peniaze, či nie ?

S presnosťou a s jednoduchosťou a samozrejme s rozumnými rozmermi súvisí rovnako aj tento oporný bod úspory. Vždy je dôležité počítať aj s cenou času. Rýchla výstavba rovnako znamená nižšia cena. A nehovoriac o tom, že ak dokončíte dom skôr – môžete sa sťahovať. Supéééer. Už žiadny prenájom !
Často býva dobrou voľbou hlavne skladba stien a priečok. Jednoduchšia a menej prácna a hlavne rýchlešia a oveľa lacnejšia je práve voľba jednou vrstvou obvodového muriva. Murivo, ktoré je s vonkajším zateplením vám umožní väčšiu realizáciu či kreativitu pri samotnom návrhu domu, no znamená však aj o to náročnejšiu projektovú prípravu a nehovoriac i o následnej výstavbe. Zvážte teda veľmi náročné a zodpovedné svoje priority.

IV. Šetrite tam – kde je to potrebné.

Ako sme už povedali v predošlej rade, je dôležité vždy zvážiť, kde šetriť. Nakoľko sa môže chybný krok niekoľko krát pomstiť. Na čom teda určite nešetriť ?
Rozhodne nešetriť na dôslednej príprave pred realizovaním celej stavby a určite nešetriť na kvalite projektovej dokumentácie.
Šetrtiť tiež nie je vhodné na konštrukcií a na kvalite materiálov, z ktorých sa bude realizovať výstavba hrubej stavby a predovšetkým na dodržaní všetkých potrebných technologických postupov.
Konštrukcia ako taká – je dôležitejšia než životnosť povrchových úprav. Materiály, preto vyberajte čo najkvalitnejšie, pri interiéri sa už môžete bez problémov uskromniť.
Krásne a dizajnové bývanie sa dá jednoducho vymyslieť aj z materiálov v cenovo dostupných reláciách. A čo vy viete…. možno za 5 rokov sa vám štýl zmení a bez problémov môžete povrchové či interiérové úpravy zmeniť a obmeniť.
Ak sa bavíme o projektovej dokumentácií, tak hneď vám aj pomôžeme. Spoločnosť ProEngi, s.r.o. ponúka svoje služby hlavne v oblasti projektovej dokumentácie a rozhodne ušetríte aj na samotnej realizácií. Pozrite si služby, ktoré spoločnosť ponúka na www.proengi.sk a zvážte možnosť konzultácie o úspore aj práve s touto overenou a schopnou firmou.
A teraz už šup šup ….
….
Začnite stavať. Vaše sny a túžby treba rozhodne naplniť a zrealizovať.